AKTYWNE DZIECKO- MĄDRE DZIECKO

Aktywne dziecko - mądre dziecko

American College of Sports Medicine (ACSM) niedawno przeprowadziło badanie w którym naukowcy zbadali związek między aktywnością fizyczną dzieci a ich wynikami w nauce. Badanie przeprowadzono aby sprawdzić słuszność tezy, że zajęcia wychowania fizycznego występujące codziennie w grafiku zajęć dziecka mają pozytywny wpływ na jego zdolność do sprawniejszego zdobywania wiedzy. Czy badanie potwierdziło tę tezę?

dzieci piłki-Resizer-800

W badaniu wzięło udział 214 uczniów w wieku szkolnym. Zebrano dane na temat poziomu aktywności fizycznej dzieci na zajęciach wychowania fizycznego jak i poza zajęciami i porównano z ocenami z takich przedmiotów jak: matematyka, język angielski i przyroda.

Wyniki okazały się zaskakujące. Codzienna umiarkowana aktywność fizyczna w postaci 30 minutowych zajęć wf-u przez 5 dni w tygodniu nie miała związku z lepszymi wynikami w szkole. Znaczący wpływ na zdolności intelektualne miała natomiast intensywna aktywność fizyczna wykonywana po szkole. Jak widać wcześniejsze zalecenia mówiące o regularnej aktywności fizycznej o dużej intensywności 3 razy w tygodniu po 20 minut są wystarczające. Spontaniczna aktywność fizyczna jakiej poddaje się większość dzieci wystarcza aby zniwelować nudę i poprawić koncentrację. Sporty uprawiane przez dzieci z zamiłowaniem w czasie wolnym takie jak: piłka nożna, koszykówka, czy jazda na rowerze korzystniej wpływają na ich zdolności intelektualne ponieważ dzieci są bardziej zaangażowane i wkładają w nie więcej wysiłku.

Wniosek z badania nasuwa się sam. Warto aby szkolny wf polegał na trenowaniu lubianych przez dzieci sportów zespołowych, w które młodzi ludzie wkładają całe serce, przez co intensywność ćwiczeń jest wysoka. Sport musi sprawiać radość wówczas jest przyjemnością, a nie przykrą koniecznością. Intensywny wysiłek fizyczny np. podczas meczu koszykówki korzystnie wpłynie ponadto na zdolności motoryczne dziecka, nauczy współpracy, jakże ważnej w dorosłym życiu, oraz zniweluje problemy behawioralne. Jeśli jednak Twoje dziecko nie ma ducha rywalizacji i nie przepada za grami zespołowymi, zachęć je do innej aktywności takiej jak rower, rolki, pływanie czy jogging. Ważne aby znaleźć sport który się lubi, a nie uprawia go z przymusu. Skok przez kozła, czy rzucanie piłki lekarskiej odeszły do lamusa. Dobry nauczyciel wychowania fizycznego powinien dobrać dyscyplinę indywidualnie do zamiłowań dziecka.

autor: Marta Wojda, dietetyk AZP